| Specification | Value |
|---|---|
| Driver Seat Length | 12" |
| Driver Seat Width | 10" |
| Material | Vinyl / Leather |
| Thickness | 1-3/4" |
| Color/Finish | Black |
| Rear Seat Width | 5" |
| Riding Style | Street |
| Overall Seat Length | 26-1/4" |
| Decoration | Flame Stitched |
| Product Name | Seat |
| Features | Solar Reflective / Low Profile |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Base Color | Black |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Model | Predator |
| Rear Seat Length | 10" |
| Stitching | Black Stitching |
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom to protect paint
- Fits all Drag and most H-D sissy bars
- 1" lower than stock (unless noted)
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1987, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003 | Harley-Davidson | Sportster 883 XLH |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 1996-2003 | Harley-Davidson | XL1200S Sportster 1200 Sport |
| 1986, 1988, 1999, 2000, 2001 | Harley-Davidson | XLH883 |
| 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 2002, 2003 | Harley-Davidson | XLH883HUG Sportster 883 Hugger |
| 1986-1995 | Harley-Davidson | XLH883DLX Sportster 883 Deluxe |
| 1982-1985 | Harley-Davidson | XLS Roadster |
| 1988-1998 | Harley-Davidson | XLH1200 |
| 1982-1985 | Harley-Davidson | XLH1000 |
| 1999-2003 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XLH |
| 1986-1987 | Harley-Davidson | XLH1100 |
| 1983-1985 | Harley-Davidson | XLX 1000 |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black