| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Removable Backrest / Low Profile |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Fits Tank Size | Standard |
| Rear Seat Width | 5-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Material | Leather / Vinyl |
| Rear Seat Length | 12-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Driver Seat Length | 12-1/2" |
| Overall Seat Length | 30" |
| Decoration | Smooth |
| Model | Predator |
| Riding Style | Street |
| Stitching | Black Stitching |
| Driver Seat Width | 13" |
| Base Color | Black |
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom to protect paint
- Fits all Drag and most H-D sissy bars
- 1" lower than stock (unless noted)
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2012-2017 | Harley-Davidson | FLS Softail Slim |
| 2016-2017 | Harley-Davidson | FLSS Softail Slim S |
| 2011-2013 | Harley-Davidson | FXS Blackline |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black