| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Low Profile / Solar Reflective |
| Overall Seat Length | 27" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Seat |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Width | 11" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Model | Predator |
| Base Color | Black |
| Material | Vinyl / Leather |
| Rear Seat Width | 5" |
| Fits Tank Size | Standard |
| Stitching | Black Stitching |
| Units | Each |
| Rear Seat Length | 12" |
| Decoration | Smooth |
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom to protect paint
- Fits all Drag and most H-D sissy bars
- 1" lower than stock (unless noted)
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2010-2019 | Harley-Davidson | XL1200C Sportster 1200 Custom |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL883N Iron 883 |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XL1200N Sportster 1200 Nightster |
| 2011-2019 | Harley-Davidson | XL883L SuperLow |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | XL1200CX Roadster |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | XL1200NS Iron 1200 |
| 2010-2022 | Harley-Davidson | XL1200X Forty-Eight |
| 2012-2016 | Harley-Davidson | XL1200V Seventy-Two |
| 2010 | Harley-Davidson | XR1200 |
| 2011-2017 | Harley-Davidson | 1200 XLCP |
| 2014-2017 | Harley-Davidson | XL1200T SuperLow 1200T |
| 2018-2019 | Harley-Davidson | XL1200XS Forty-Eight Special |
| 2010 | Harley-Davidson | XL883L Sportster 883 Low |
| 2011-2012 | Harley-Davidson | Sportster 1200 XR |
| 2010-2012 | Harley-Davidson | XR1200X |
| 2010-2011 | Harley-Davidson | XL1200L Sportster 1200 Low |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black