| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Overall Seat Length | 31-1/2" |
| Rear Seat Width | 14-1/2" |
| Driver Seat Length | 13-3/4" |
| Features | Low Profile / Solar Reflective |
| Material | Vinyl / Leather |
| Decoration | Smooth |
| Model | Predator |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Black |
| Rear Seat Length | 13-1/2" |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Fits Tank Size | Standard |
| Driver Seat Width | 13-1/4" |
| Stitching | Black Stitching |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
- Custom-molded polyurethane foam interior for maximum comfort
- 3/16" ABS thermoformed seat base for a perfect fit
- Fully carpeted bottom to protect paint
- Fits all Drag and most H-D sissy bars
- 1" lower than stock (unless noted)
- Includes all mounting hardware
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLSL Softail Slim 107 |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLHC Heritage Classic 107 |
| 2018-2022 | Harley-Davidson | FLHCS Heritage Classic 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FXBB Street Bob 107 |
| 2021 | Harley-Davidson | FXBBS Street Bob 114 |
| 2022 | Harley-Davidson | Softail Street Bob FXBB |
| 2020 | Harley-Davidson | FXBRS Breakout 114 |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLDE Deluxe 107 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black