| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Decoration | Plain / Smooth |
| Features | Solar Reflective |
| Material | Leather |
| Thickness | 2" |
| Units | Each |
| Height | 7" |
| Base Color | Black |
| Product Name | Sissy Bar Pad |
| Style | Short |
| Riding Style | Street |
| Width | 5-1/2" |
- Smooth and pillow-style pads feature automotive-grade vinyl on sides and in contact area; leather pads have solar reflective material in the contact area
- Fits 9/16"x2" Drag Specialties sissy bars and most Harley-Davidson sissy bars with a 4" I.D.
- Each pad comes with two black powdercoated 12-gauge brackets and four 1/4"x20 screws
- Made in the U.S.A
- Will not fit sissy bars with welded inserts.
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black