| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Width | 12-3/4" |
| Type | Solo Seat |
| Decoration | Double Diamond / Black Stitching |
| Driver Seat Length | 17" |
| Overall Seat Length | 23-1/2" |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Cover Material | Vinyl |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
- This seat moves the rider back 1-½ lower compared to the factory seat
- Seat is made narrow up front for better leg clearance to ground contact
- Includes all mounting hardware
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2014-2022 | Indian | Chieftain |
| 2016-2020 | Indian | Chief Dark Horse |
| 2014-2018 | Indian | Chief |
| 2017-2022 | Indian | Chieftain Limited |
| 2017-2018 | Indian | Roadmaster Classic |
| 2015-2022 | Indian | Roadmaster |
| 2021-2022 | Indian | Roadmaster Limited |
| 2018-2021 | Indian | Roadmaster Elite |
| 2020-2022 | Indian | Roadmaster Dark Horse |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black