| Specification | Value |
|---|---|
| Decoration | Smooth |
| Features | Backrest Receptacle / Solar Reflective / Standard |
| Cover Material | Leather / Vinyl |
| Overall Seat Length | 19-1/2" |
| Riding Style | Street |
| Driver Seat Width | 13" |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Units | Each |
| Base Color | Black |
| Driver Seat Length | 11-1/4" |
| Product Name | Seat |
| Type | Solo Seat |
- Solar-reflective leather in the seating area and automotive-grade vinyl on the sides; patented process reduces surface temperature by as much as 25°F for a cooler seat, higher durability and longer life over conventional leather or vinyl
- 3/16" ABS thermoformed seat base with carpeted bottom to protect paint
- Flexible urethane foam interior for maximum comfort
- Lower rider 1/2" from stock seat
- Made in the USA
- Requires a 1/2" hole to be drilled in the fender.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2007-2017 | Harley-Davidson | FLSTC Heritage Softail Classic |
| 2005-2007 | Harley-Davidson | FLSTSC Softail Springer Classic |
| 2001-2003 | Harley-Davidson | FLSTSI Heritage Springer |
| 2000-2003 | Harley-Davidson | FLSTS Heritage Springer |
| 2005-2017 | Harley-Davidson | FLSTN Softail Deluxe |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTSCI Softail Springer Classic |
| 2005-2006 | Harley-Davidson | FLSTNI Softail Deluxe |
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black