| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Black |
| Product Name | Seat |
| Units | Each |
| Decoration | Smooth |
| Fill Material | Polyurethane Foam |
| Features | Solar Reflective |
| Riding Style | Street |
| Thickness | 12.7 mm / 12,7 mm (1/2") / 1/2" |
| Material | Leather |
| Model | Low-Profile |
| Stitching | White Stitching |
| Driver Seat Length | 11-1/2" |
| Driver Seat Width | 12-1/4" |
| Type | Spring Solo Seat / Large |
| Overall Seat Length | 15-1/2" |
- Constructed of 1/2" closed cell foam
- Low-profile for that Bobber look
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black