| Specification | Value |
|---|---|
| Application | Carbureted |
| Color/Finish | Raw |
| Material | Steel |
| Width | 9" / 23 cm |
| Cap Style | Cam |
| Tank Capacity | 2.2 US gal. / 8.3 liter |
| Units | Each |
| Mounting Style | Bolt-On |
| Riding Style | Street |
| Length | 17-3/4" / 45 cm |
| Product Name | Fuel Tank |
| Features | Depth 9" / Right Fuel Tank Outlet / Tunnel Depth 3-1/2" L x 2-/1/2" W |
| Base Color | Silver |
| Fuel Tank Outlet Size | 3/8" NPT |
| Style | Wasp |
- Wasp-style narrow gas tanks for custom applications that have a great vintage look
- Made from precision steel stampings and holds 2.2 gallons
- Universal brackets make it easy to mount it to any stock or custom frame
- Tank dimensions: 17.75" L x 9" W x 9 D, tunnel measures 2.5" W x 3.5" D
- Uses '73-'81 style cam lock caps
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver