| Specification | Value |
|---|---|
| Diameter | 2-1/8" |
| Number of Bulbs | 1 |
| Volts | 12 V |
| Length | 3" |
| Filament/Function | Dual |
| Bulb Type | Incandescent |
| Mounting Position | Rear |
| Product Name | Taillight Assembly |
| Shape | Round |
| Units | Each |
| Housing Color | Chrome |
| Lens Color | Red |
| Mounting Style | Bolt-On |
| For Make | Universal |
| Riding Style | Street |
| Style | Bobber |
- Features die-cast construction with a chrome finish
- 12 V dual-filament tail/brake light with red lens; uses 1157-style bulb
- Measures approximately 2-1/8" diameter x 3" long body
- Requires custom mounting, hardware included
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Chrome