| Specification | Value |
|---|---|
| Tightening Method | Cam Buckle |
| Units | Pair |
| Material | Nylon |
| Width | 1" |
| Features | Adjustable |
| Length | 72" |
| Tensile Strength | 4500 lb |
| Color/Finish | Black |
| Product Name | Strap |
| Riding Style | Street |
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks / Loop |
| Type | Tie-Down |
| Style | Standard |
- 4,500-lb. test nylon webbing
- Industrial-grade cam buckle
- 3/8" heavy-duty vinyl-coated hooks
- Hand loops for pulling tight
- Double security stitching
- Made in the U.S.A.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Black