| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Riding Style | Street |
| Type/Bend | Clip-On |
| Fork Tube Diameter | 2-3/16" |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Base Color | Black |
| Features | Standard |
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Units | Pair |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 0" |
| Finish | Gloss |
- Machined out of 7075-T6 aluminum and anodized in black for a beautiful finish
- Designed with angled clamps for a greater racing tuck position
- Feature clean lines to match the look of modern sport bikes
- Two-piece design makes for an easier install
- Riser clip-ons feature 1-1/2" rise that results in a more comfortable, less hunched-over riding position
- Replacement bars and hardware available separately
- Not OEM replacements.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2019-2024 | BMW | S1000RR |
| 2021-2024 | BMW | M1000RR |
| 2019-2022 | BMW | S 1000 RR ABS |
- Color:
- Black