| Specification | Value |
|---|---|
| Handlebar Diameter | 7/8" |
| Type/Bend | Clip-On |
| Rise | 1-1/2" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Riding Style | Street |
| Units | Pair |
| Finish | Gloss |
| Fork Tube Diameter | 1-31/32" |
| Base Color | Black |
| Features | Riser Clip-On |
| Material | 7075-T6 Aluminum |
| Product Name | Handlebar |
- Machined out of 7075-T6 aluminum and anodized in black for a beautiful finish
- Designed with angled clamps for a greater racing tuck position
- Feature clean lines to match the look of modern sport bikes
- Two-piece design makes for an easier install
- Riser clip-ons feature 1-1/2" rise that results in a more comfortable, less hunched-over riding position
- Replacement bars and hardware available separately
- Not OEM replacements.
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black