| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | Cruiser / Street |
| Tire Size | 180/55ZR17 |
| Load/Speed-Index | (73W) |
| Units | Each |
| Width | 180 |
| Riding Style | Street |
| Sidewall | Blackwall |
| Style | Sport |
| Tread Pattern/Model | Sportmax Q5A |
| Mounting Position | Rear |
| Rim Diameter | 17" |
| Construction | R (Radial) |
| Product Name | Tire |
| Type | Tubeless |
| Aspect Ratio | 55 |
- Jointless Belt (JLB) technology is utilized in the front and rear to maximize compliance and comfort, reduce dynamic growth at high speeds and provide exceptional feel and stability
- Provides all-around performance by building on the legacy and capabilities of Dunlops Roadsport and Q Series lines of tires
- Features a compound that implements Carbon R and Hi Silica X to increase both dry and wet grip performance
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Tire Size:
- 180/55ZR17