| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Style | General Purpose |
| Tire Size | 16x8-7 |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 5" |
| Tire Diameter | 16" |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Type | Tubeless |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | ATV |
| Tread Pattern/Model | DI-K541 |
| Load/Speed-Index | 5F |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7" |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Rim Diameter | 7" |
| Recommended Operating PSI | 4 |
| Width | 8" |
- Designed to maximize your ATV's performance
- OEM- and general-replacement tires
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 16x8-7