| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 15 |
| Rim Diameter | 8" |
| Style | Mini Quad / Sport |
| Tread Pattern/Model | DI2001 |
| Recommended Operating PSI | 3 |
| Width | 10" |
| Construction | - (Bias) |
| Tread Depth | 15/32" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Tire Size | 21x10-8 |
| Type | Tubeless |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Riding Style | ATV |
| Directional Tread Pattern | No |
| Mounting Position | Rear |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Tire Diameter | 21" |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | 30F |
- Perfect for sport and import mini-ATVs
- Great traction and performance
- General replacement ATV tire
- Tire Size:
- 21x10-8