| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Tread Pattern/Model | DI2004 Super Wolf |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Riding Style | ATV |
| Tire Diameter | 21" |
| Tread Depth | 16/32" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6.5" |
| Recommended Operating PSI | 4 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Product Name | Tire |
| Rim Diameter | 10" |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Width | 10" |
| Load/Speed-Index | 29F |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8.5" |
| Style | All-Terrain / Sport |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tire Size | 21x10-10 |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Type | Tubeless |
- Wide knob spacing is self-cleaning and provides a smooth ride
- Multi-directional knobby design for excellent traction
- Sport performance replacement ATV tire
- Tire Size:
- 21x10-10