| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Style | Turf |
| Tire Size | 23x9.5-12 |
| Directional Tread Pattern | No |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Product Name | Tire |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 8" |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Width | 9.5" |
| Tread Pattern/Model | HF224 |
| Recommended Operating PSI | 12 |
| Max Bead Seating PSI | 36 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Riding Style | ATV |
| Rim Diameter | 12" |
| Type | Tubeless |
| Tire Diameter | 23" |
- Known for not leaving indentations in grass
- Tire Size:
- 23x9.5-12