| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Tread Pattern/Model | HF244 |
| Width | 11" |
| Load/Speed-Index | 36F |
| Units | Each |
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | UTV / ATV |
| Rim Diameter | 8" |
| Style | Desert / Cross Country |
| Tire Size | 22x11-8 |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 9.5" |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Tire Diameter | 22" |
| Max Bead Seating PSI | 15 |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 7" |
| Product Name | Tire |
| Type | Tubeless |
- Proven tread pattern offers excellent puncture resistance
- Super-rugged lightweight tire with extra-stiff sidewalls
- Low rolling resistance
- Tire Size:
- 22x11-8