| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Max Bead Seating PSI | 15 |
| Mounting Position | Front/Rear |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Style | Cross Country / Desert |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 7.5" |
| Product Name | Tire |
| Construction | - (Bias) |
| Riding Style | ATV / UTV |
| Units | Each |
| Load/Speed-Index | 38F |
| Tire Size | 25x9-12 |
| Type | Tubeless |
| Width | 9" |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Ply Rating | 4 Ply |
| Tire Diameter | 25" |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 6" |
| Rim Diameter | 12" |
| Tread Pattern/Model | HF244 |
- Proven tread pattern offers excellent puncture resistance
- Super-rugged lightweight tire with extra-stiff sidewalls
- Low rolling resistance
- Tire Size:
- 25x9-12