| Specification | Value |
|---|---|
| Market Segment | ATV / UTV |
| Manufacturer Suggested Max Wheel Width | 6" |
| Width | 7" |
| Rim Diameter | 8" |
| Tread Pattern/Model | HF246 |
| Mounting Position | Front |
| Style | Hills / Sport / Farm / General Purpose |
| Directional Tread Pattern | Yes |
| Tire Size | 20x7-8 |
| Recommended Operating PSI | 5 |
| Standard | Not Certified for Use on Public Roads (NHS) |
| Construction | - (Bias) |
| Load/Speed-Index | 16F |
| Ply Rating | 2 Ply |
| Riding Style | ATV |
| Product Name | Tire |
| Tire Diameter | 20" |
| Type | Tubeless |
| Units | Each |
| Manufacturer Suggested Min Wheel Width | 4.5" |
| Max Bead Seating PSI | 15 |
- Much longer tire life than most OEMs
- Great for the farm or the hills
- Easily repaired if punctured
- Good all-around performer
- Rugged knobby ATV tire
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Tire Size:
- 20x7-8