| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Base 35 |
| Type | Handlebar / Bicycle |
| Clamping Diameter | 35 mm / 1-3/8" |
| Color/Finish | Anodized / Black |
| Units | Each |
| Width | 58 mm / 2-1/4" |
| Length | 40 mm / 1-9/16" |
| Material | 6061 T6 Aluminum |
| Product Name | Stem |
| Riding Style | Bicycle |
| Weight | 160 g / 5.6 oz. |
- Integrated T25 hardware with rounded heads prevents injury
- Forged and CNC cut from 6061 alloy, bead-blasted then black-anodized, then laser-etched with logos and convenient bar angle indicator markings
- Clamp is ideal for strength to weight ratio
- 35 mm bar clamp diameter, 1-1/8" steerer clamp, 40 mm steerer clamp stack