| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Diameter | 1-3/8" / 35 mm |
| Pullback/Sweep | 9° Back, 5° Up |
| Color/Finish | Matte / Black |
| Units | Each |
| Weight | 14.3 oz. / 404 g |
| Bar Width | 31-1/2" / 80 cm |
| Rise | 13/16" / 20 mm |
| Material | 6061 T6 Aluminum |
| Product Name | Handlebar |
| Riding Style | Bicycle |
| Type | Bicycle |
- Uses custom engineered butting and bend profiles for optimal strength versus weight and stiffness
- 9° of backsweep easier on the wrists than most traditional bends of handlebar and 5 degrees of upsweep offers comfort at all angles
- 80 cm width can be cut down for rider preference (76 cm minimum width)
- Color:
- Matte