| Specification | Value |
|---|---|
| Bar Width | 31-1/2" / 80 cm |
| Weight | 14.3 oz. / 404 g |
| Units | Each |
| Bar Diameter | 1-3/8" / 35 mm |
| Pullback/Sweep | 9° Back, 5° Up |
| Rise | 20 mm / 20 mm (13/16") / 13/16" |
| Product Name | Handlebar |
| Type | Bicycle |
| Color/Finish | Black |
| Material | 7050 T7 Aluminum |
| Riding Style | Bicycle |
- Custom engineered butting and bend profiles
- 9° of back sweep is easier on the wrists than most traditional bends of handlebar and 5° of up sweep offers comfort at all angles
- Made out of a triple butted AL-7050-T7 aluminum alloy; offers compliance through vibration and big hits
- Lighter weight for better control and feel; strong enough to allow you to go as big as the trail requires
- 80 cm length can be cut down to suit rider preference (76 cm minimum width)
- Tested and validated on the World Cup Stage
- Color:
- Black