| Specification | Value |
|---|---|
| Product Name | Pilot Jet |
| Length | 28.10 mm / 28,10 mm (1,11") / 1.11" |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Street / UTV |
| Width | 5,00 mm (0,20") / 0.20" / 5.00 mm |
| Material | Brass |
| Type | Carburetor |
| Units | 4 Pack |
| Model | Mikuni VM28/486 |
| Jet Size | 42.5 |
| Jet Tip Diameter | 2.00 mm |
| Thread Diameter | 4.00 mm |
- Brass carburetor jets are high-precision and flow-calibrated for extremely accurate fuel flow rate
- Fit all RS, HS and HSR carburetors