| Specification | Value |
|---|---|
| Model | X Series |
| Mounting Position | Front |
| Bolt Hole Circle | 143,0 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Product Name | Brake Rotor |
| Bolt Pattern | 6 Hole |
| Outside Diameter | 300 mm (11,8") |
| Units | Each |
| Braking Surface | Drilled / Slotted |
| Riding Style | Street |
| Type | Two Piece (Floating) |
| Inside Diameter | 124,8 mm (4.91") |
| Shape | Round |
| Thickness | 5,0 mm |
- Billet alloy center hubs attached to heat treated and tempered stainless DB420 steel
- Includes hardware
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2023, 2024 | Husqvarna | 701 Enduro |
| 2022 | Husqvarna | Enduro 701 |
| 2014-2024 | KTM | 690 Enduro R |
| 2006-2011 | KTM | 990 Adventure ABS |
| 2009-2016 | KTM | 690 Enduro |
| 2024 | Gas Gas | ES 700 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes