| Specification | Value |
|---|---|
| Bolt Pattern | 6 Hole |
| Color/Finish | Silver |
| Model | D Series |
| Mounting Position | Rear |
| Thickness | 4,5 mm |
| Braking Surface | Drilled |
| Riding Style | Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street |
| Bolt Hole Circle | 134,0 mm |
| Product Name | Brake Rotor |
| Inside Diameter | 118,2 mm |
| Material | Stainless Steel / Zinc |
| Shape | Round |
| Type | One Piece (Fixed) |
| Units | Each |
| Outside Diameter | 240 mm |
- Billet alloy center hubs attached to heat treated and tempered stainless DB420 steel
- Includes hardware
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1999-2005 | Suzuki | RM125 |
| 2005-2024 | Suzuki | DR-Z400SM |
| 1999-2000 | Suzuki | RMX 250 |
| 1999-2005 | Suzuki | RM250 |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Silver