| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Model | X Series |
| Riding Style | Street |
| Braking Surface | Slotted / Drilled |
| Inside Diameter | 132,2 mm |
| Outside Diameter | 298 mm |
| Shape | Round |
| Type | One Piece (Fixed) |
| Units | Each |
| Bolt Pattern | 5 Hole |
| Thickness | 5,0 mm |
| Color/Finish | Gold |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Brake Rotor |
| Bolt Hole Circle | 150,0 mm |
- Billet alloy center hubs attached to heat treated and tempered stainless DB420 steel
- Includes hardware
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2009-2017 | Yamaha | FZ6R |
| 2003-2004 | Yamaha | YZF-R6 |
| 2006-2009 | Yamaha | YZF-R6S |
| 2021-2022 | Yamaha | MT-09 |
| 2008-2014 | Yamaha | XV19CXC Raider S |
| 2012-2014 | Yamaha | XV19C Raider SCL |
| 2022-2024 | Yamaha | XSR900 |
| 2004-2009 | Yamaha | FZS600 FZ6 |
| 2008-2014 | Yamaha | XV19CX Raider |
| 2018, 2019, 2021 | Yamaha | Tracer 900 GT |
| 2010-2014 | Yamaha | XJ 600 Diversion |
| 2021-2022 | Yamaha | MTT9GT Tracer 9 GT |
| 2006-2009 | Yamaha | XV1700PCM Road Star Midnight Warrior |
| 2024 | Yamaha | MTT9GT Tracer 9 GT+ |
| 2006-2008 | Yamaha | XV1700PC Road Star Warrior |
| 2020 | Yamaha | MTT9 Tracer 900 GT |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes
- Color:
- Gold