| Specification | Value |
|---|---|
| Length | 91.6 mm / 3-39/64" |
| Thickness | 3/8" / 10 mm |
| Style | FA-HH Series |
| Type | Sintered Metal |
| Units | Set of 2 |
| Mounting Position | Front |
| Product Name | Brake Pad |
| Width | 51.1 mm / 51,1 mm (2") / 2" |
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
- Feature a friction rating of HH, the highest in the industry
- Last twice as long as organic shoes and provides maximum brake effect
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1997-2000 | Buell | S3T Thunderbolt |
| 1998-2000 | Buell | M2 Cyclone |
| 1997-2000 | Buell | S3 Thunderbolt |
| 1998 | Buell | S1 Lightning |
| 1998 | Buell | S1 White Lightning |
| 1999-2000 | Buell | X1 Lightning |
| 1998-1999 | Kawasaki | Ninja ZX-7 RR |
| 1996-1997 | Kawasaki | ZX750 Ninja ZX-7RR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes