| Specification | Value |
|---|---|
| Material | Copper Alloy |
| Riding Style | Street |
| Units | Set of 4 |
| Length | 3-1/2" / 88 mm |
| Mounting Position | Rear Right |
| Product Name | Brake Pad |
| Thickness | 19/64" / 7.65 mm |
| Width | 43 mm / 1-11/16" / 43 mm (1-11/16") |
| Type | Sintered Metal |
| Style | FA-HH Series |
- Feature a friction rating of HH, the highest in the industry
- Last twice as long as organic shoes and provides maximum brake effect
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2018 | Harley-Davidson | FLRT Freewheeler |
| 2014-2018 | Harley-Davidson | FLHTCUTG Tri Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- MAP:
- Yes