| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Gold |
| Model | Mikuni / BS30/96 Series |
| Riding Style | ATV / Off-Road / Adventure Touring / Dual-Sport / Street / UTV |
| Base Color | Gold |
| Head Diameter | 0.16" / 4.00 mm / 4,00 mm (0,16") |
| Length | 14.00 mm / 14,00 mm (0,55") / 0.55" |
| Type | Pilot |
| Units | 4 Pack |
| Product Name | Jet |
| Jet Tip Diameter | 3.50 mm |
| Material | Brass |
| Jet Size | 55 |
- Brass carburetor jets are high-precision and flow-calibrated for extremely accurate fuel flow rate
- For Kawasaki, Suzuki and Yamaha OEM BS CV carburetors
- High-quality replacements; NOT original Mikuni jets
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Gold