| Specification | Value |
|---|---|
| Model | Sparto |
| Width | 4-7/8" |
| Height | 3-5/8" |
| Volts | 12 V |
| Housing Color | Black / Powder-Coated |
| Number of Bulbs | 1 |
| Product Name | Taillight |
| Filament/Function | Dual |
| Riding Style | Street |
| Housing Material | Aluminum |
| Lens Color | Red |
| Units | Each |
| Bulb Type | Incandescent |
| Diameter | 1-7/8" |
| Length | 5-1/2" |
| Mounting Position | Rear |
- Made from aluminum with projected 1-7/8" lens for a distinctive look
- 5-1/2" long, 4-7/8" wide and 3-5/8" tall
- Includes 12 V 32/3C bulb and mounting hardware
- Not DOT compliant.
- Color:
- Black