| Specification | Value |
|---|---|
| Compressed Load | 140.5 kg / 310 lb |
| Installed Length | 2-1/2" |
| Units | Each |
| Color/Finish | Yellow |
| Style | Primary (Drive) |
| Type | Clutch |
| Installed Load | 165 lb / 75 kg |
| Product Name | Spring |
| Compressed Length | 1-1/4" |
| Riding Style | Snow |
- Fine tune your engagement and top RPM as you like
- Manufactured from highest quality materials
- 5% tolerance for consistency
- Color:
- Yellow