| Specification | Value |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Outside Diameter | A - 1.015" |
| Type | Shock |
| Units | 2 Pack |
| Inside Diameter | C - 0.575" |
| Product Name | Bushing |
| Bushing Flange Outside Diameter | 1.20" |
| Height | B - 0.595" |
| Riding Style | Snow |
- Quality replacement shock bushings
- Compare OEM part and dimensions for your application
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1998-1999 | Polaris | 440 XCR |
| 2001 | Polaris | 800 RMK SP 151 |
| 2006-2007 | Polaris | Indy SwitchBack FST 750 w/144" Track |
| 1999 | Polaris | 600 XC SP |
| 2000 | Polaris | Indy XC 500 SP |
| 1999 | Polaris | 700 XCR |
| 2006-2007 | Polaris | SwitchBack 600 H.O. |
| 2006 | Polaris | 900 SwitchBack |
| 1999 | Polaris | 700 XC SP |
| 2000 | Polaris | Indy XC 600 SP |
| 2000 | Polaris | Indy XC 700 SP |
| 1999 | Polaris | Indy XCR 440 Edge SP |
| 1999, 2001 | Polaris | 800 XCR |
| 2000 | Polaris | Indy XCR 800 1.25" w/128" Track |
| 2001 | Polaris | 800 RMK SP 144 |
| 1999 | Polaris | 500 XC SP |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black