| Specification | Value |
|---|---|
| Type | Shock |
| Riding Style | Snow |
| Color/Finish | Black |
| Height | B - 0.82" |
| Outside Diameter | A - 1.015" |
| Product Name | Bushing |
| Units | 2 Pack |
| Bushing Flange Outside Diameter | 1.20" |
| Inside Diameter | C - 0.575" |
- Quality replacement shock bushings
- Compare OEM part and dimensions for your application
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1995-1997 | Polaris | Indy XLT Special |
| 1994 | Polaris | Indy XLT X-Tra |
| 1995-1996 | Polaris | Indy RXL |
| 1999 | Polaris | Indy XCR 440 Edge SP |
| 1995 | Polaris | Indy XLT 600 Special 48" Stance |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black