| Specification | Value |
|---|---|
| Compressed Load | 260 lb / 118 kg |
| Product Name | Spring |
| Style | Secondary (Driven) |
| Units | Each |
| Color/Finish | Red |
| Installed Load | 180 lb / 81.5 kg |
| Material | Chrome Silicon |
| Riding Style | Snow / UTV |
| Compressed Length | 1-1/8" |
| Installed Length | 2-1/5" |
| Type | Clutch |
- 5% tolerance for consistency
- Also fits '04-'11 Polaris PERC clutches, all Polaris P2 clutches, all Polaris Team Industry clutches, and '04 Arctic Cat Sno Pros with Team Roller clutches.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2005 | Polaris | Pro X 700 |
| 2003-2004 | Polaris | 800 PRO X |
| 2005 | Polaris | Pro X 600 |
| 2003-2004 | Polaris | 700 PRO X |
| 2003-2004 | Polaris | 600 PRO X |
| 2005 | Polaris | Pro X 800 |
| 2002 | Polaris | 440 Pro X |
| 2018 | Textron | Havoc X |
| 2004 | Ski-Doo | MX-Z 440 |
- Color:
- Red