| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 0.59" / 15 mm / 15 mm (0,59") |
| Type | Wheel |
| Inside Diameter | 25 mm (0,98") |
| Material | Rubber Seal |
| Outside Diameter | 52 mm / 2.05" / 52 mm (2,05") |
| Product Name | Bearing |
| Riding Style | UTV |
| Style | Double Lip |
| Units | Kit |
| Mounting Position | Rear |
- Premium high-speed bearings feature low drag, double lip seals on both sides to provide superior exclusion of water and dirt and improve grease retention
- High performance grease features special rust inhibitors for the most demanding applications
- Includes all the bearings and seals required to refit a wheel in one convenient package
- Rubber coated outside diameter creates an optimum seal at the hub
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1993, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000 | Kawasaki | KAF620 Mule 2520 |
| 1994, 1995, 1997, 1998, 1999, 2000 | Kawasaki | KAF620 Mule 2500 |
| 1991 | Kawasaki | KAF540 Mule 2030 |
| 2000-2001 | Kawasaki | KAF950 Mule 2510 Diesel |
| 1993, 1995, 1997, 1999 | Kawasaki | KAF620 Mule 2510 4x4 |
| 1990 | Kawasaki | KAF540 Mule 2020 |
| 1988 | Kawasaki | KAF450 Mule 1000 |
- Supplier:
- Parts Unlimited