| Specification | Value |
|---|---|
| Load Capacity | 1660 lb |
| Riding Style | Watercraft / Snow / UTV / Adventure Touring / Dual-Sport / ATV / Street / Off-Road |
| Color/Finish | Zinc-Plated |
| Length | 3-1/2" |
| Tensile Strength | 5000 lb |
| Units | 2 Pack |
| End Type | D Ring |
| Type | Tie-Down |
| Material | Steel |
| Product Name | Anchor |
- Zinc-plated finish
- Ring measures 3/8" thick
- Mount plate measures 3-1/2" L and has two 3/8" mounting holes
- Overall ring length is 2-1/4"
- 5,000 lb. maximum load; 1,660-lb. working load rated
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Zinc