| Specification | Value |
|---|---|
| End Type | Vinyl Coated Metal Hooks / S Hook |
| Features | Adjustable |
| Riding Style | Snow / UTV / Off-Road / ATV |
| Color/Finish | Red |
| Load Capacity | 400 lb |
| Tensile Strength | 1200 lb |
| Type | Tie-Down |
| Units | 2 Pack |
| Length | 72" |
| Product Name | Strap |
| Width | 1" |
| Material | Polyester |
- Red polyester webbing
- Over-center style buckle locks tight, will not fray the webbing
- Vinyl-coated hardened steel "S" hooks
- 1,200 lb. maximum load; 400-lb. working load rated
- Color:
- Red