| Specification | Value |
|---|---|
| Riding Style | UTV / Snow / Off-Road / ATV |
| Tightening Method | Ratchet |
| End Type | S Hook / Vinyl Coated Metal Hooks |
| Material | Polyester |
| Style | Ratchet |
| Features | Adjustable |
| Length | 96" |
| Type | Tie-Down |
| Load Capacity | 800 lb |
| Color/Finish | Digital Camouflage |
| Units | 2 Pack |
| Product Name | Strap |
| Width | 1-1/4" |
- Digital camo pattern on polyester webbing
- Ergonomic rubber handle ratchets
- Vinyl-coated hardened steel "S" hooks with safety latch
- Sewn-in "V" ring allows you to create a soft-tie loop to help prevent abrasion
- Maximum load 2,400 lb.; 800 lb. working load rated
- Supplier:
- Parts Unlimited