| Specification | Value |
|---|---|
| Outside Diameter | 58.10 mm |
| Riding Style | Off-Road / Street |
| Product Name | Seal |
| Thickness | 0.45" / 11.50 mm |
| Type | Fork |
| Material | Rubber |
| Units | Kit |
| Inside Diameter | 44.47 mm |
- Updated fork seal kit uses a thicker fork seal and thinner back washer with more pliable rubber
- Improves fork seal lip to fork tube fit and increases seal life
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 1996-2003 | Yamaha | YZ250 |
| 2001-2002 | Yamaha | WR426F |
| 1996-2003 | Yamaha | YZ125 |
| 2001-2004 | Yamaha | WR250F |
| 2000-2002 | Yamaha | YZ426F |
| 1999-2000 | Yamaha | WR400F |
| 2003-2004 | Yamaha | WR450F |
| 1998-1999 | Yamaha | YZ400F |
| 2001-2003 | Yamaha | YZ250F |
| 2003 | Yamaha | YZ450F |
| 2001-2003 | Suzuki | RM250 |
| 1996-2001 | Kawasaki | KX125 |
| 1997-2004 | Kawasaki | KX500 |
| 1996-2001 | Kawasaki | KX250 |
| 1997-2007 | Honda | CR125R |
| 1996-2001 | Honda | CR500R |
| 1996 | Honda | CR250R |