| Specification | Value |
|---|---|
| Thickness | 0.36" / 9 mm / 9 mm (0,36") |
| Model | 6200 2RS |
| Mounting Position | Front |
| Style | Double Seal |
| Riding Style | Off-Road |
| Type | Wheel |
| Outside Diameter | 1.18" / 30 mm (1,18") / 30 mm |
| Inside Diameter | 10 mm (0,39") |
| Product Name | Bearing |
| Units | 10 Pack |
- Bearing is packed with heavy duty premium marine grease and with the addition of special complex thickeners which allows it to be virtually waterproof
- To further help keep any moisture out, we have gone from 30% grease filling to a 60% for harsh conditions
- DINP6 - ABEC3 Ball bearings with specially designed Factory Links seals
- Provides unsurpassed rust and corrosion protection
- Single row deep groove ball bearing
- Double rubber seal
- For off-road use.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2003-2017 | Kawasaki | KLX110 |
| 2010-2020 | Kawasaki | KLX110L |
| 1992-2003 | Kawasaki | KX60 |
| 2021-2026 | Kawasaki | KLX110R L |
| 2021-2026 | Kawasaki | KLX110R |
| 2010-2011 | Yamaha | PW 50 |
| 1982, 1983, 1984, 1985, 1986, 1987, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026 | Yamaha | PW50 |
| 2003 | Suzuki | RM60 |
| 2006 | Suzuki | DR-Z 110 |
| 2003-2005 | Suzuki | DR-Z110 |