| Specification | Value |
|---|---|
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center / For Hydraulic Clutch / Accepts Heated Grips |
| Riding Style | Street |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Rise | 12" |
| Controls Diameter | 1" |
| Material | Steel |
| Style | Sharknose |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Base Color | Silver |
| Center Width | 10-1/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Width | 35" |
- Bolt-together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space and is easy to ship
- CNC mandrel-bent from 1-1/2 diameter x .095 wall heavy tube
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- EZ install means no more need to fight internal wiring; install wiring in minutes
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2020 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2018-2020 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2015-2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver