| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 10-1/4" |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Riding Style | Street |
| Width | 35" |
| Features | Notched for Throttle-By-Wire / Internal Wiring / Knurled Center / Accepts Heated Grips |
| Base Color | Silver |
| Color/Finish | Chrome |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Rise | 12" |
| Finish | Chrome |
| Material | Steel |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Style | Sharknose |
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Bar with "squared" lower bend has additional slots to ease wire routing
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLFB Fat Boy 117 |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Fat Boy FLFB |
| 2025 | Harley-Davidson | Softail Breakout FXBR |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver