| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Center Width | 15-1/2" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Width | 36" |
| Features | Accepts Heated Grips / Pre-Wired / Knurled Center / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire |
| Riding Style | Street |
| Style | Batwing |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Clamping Diameter | 1" |
| Units | Each |
| Controls Diameter | 1" |
| Product Name | Handlebar |
| Rise | 14" |
| Material | Steel |
| Finish | Chrome |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Bar with "squared" lower bend has additional slots to ease wire routing
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
- Color:
- Chrome