| Specification | Value |
|---|---|
| Center Width | 10-1/4" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Units | Each |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Width | 35" |
| Finish | Chrome |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| End Rise | 12" |
| Base Color | Silver |
| Features | Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire / Knurled Center / Accepts Heated Grips |
| Color/Finish | Chrome |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Controls Diameter | 1" |
| Riding Style | Street |
- Bolt-together two-piece handlebar design that takes up half the shelf space, is easy to ship and even faster to install
- CNC mandrel-bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- EZ install means no more need to fight internal wiring; with our handlebars you can install wiring in minutes
- Features a billet machined top with a large internal machined radius that allows for EZ pulling of wiring (non-welded top corner)
- Bar with "squared" lower bend has additional slots to ease wire routing
- Knurled and notched for TBW applications
- Made in the USA
- Accepts OEM heated grips.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2015-2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
| 2015, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2016-2019 | Harley-Davidson | FLTRU Road Glide Ultra |
| 2020-2022 | Harley-Davidson | FLTRK Road Glide Limited |
| 2018-2021 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2013 | Harley-Davidson | FLTRXSE2 CVO Road Glide Custom |
| 2016 | Harley-Davidson | FLTRUSE CVO Road Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver