| Specification | Value |
|---|---|
| Base Color | Silver |
| Size | +20.3 cm / +8" |
| Color/Finish | Polished / Chrome / Silver |
| Features | Low Friction Inner Liner |
| Fits Handlebar Height | 18" / 16" / 45.5 cm / 40.5 cm |
| Overall Length | 47" / 119.5 cm |
| Fits Handlebar Type/Bend | Ape Hanger |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Style | Braided / Extended |
| Product Name | Cable |
| Riding Style | Street |
| Finish | Polished |
| Type | Clutch |
| Units | Each |
- Installs without removing the exhaust and draining the transmission oil
- New cable adjuster placement next to clutch lever - no tools needed to adjust
- Kit removes and replaces the OEM plastic tubes, connector, & adjuster
- Low friction inner liner
- Made in the USA
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSE CVO Road Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLTRXSTSE CVO Road Glide ST |
| 2025 | Harley-Davidson | Road Glide Custom FLTRX |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Polished