| Specification | Value |
|---|---|
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Controls Diameter | 1" |
| Color/Finish | Black / Gloss |
| Features | Internal Wiring / Pre-Wired / Accepts Heated Grips / Knurled Center |
| Handlebar Diameter | 1-1/2" |
| Style | Throttle-By-Wire |
| Units | Kit |
| Height | 16" |
| Width | 35" |
| Finish | Gloss |
| Riding Style | Street |
| Base Color | Black |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| End Rise | 16" |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Center Width | 10-1/4" |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Rise | 16" |
- Wired for your handlebar controls, including a throttle-by-wire sensor installed
- Remove the bars from the box and plug them into your motorcycle
- No more need to fight internal wiring with our handlebars: you can install wiring in minutes
- Non welded top corner is machined from billet steel with a smooth internal wire cavity that won't damage the internal wiring
- Adjustable 1-1/2" collar next to handlebar controls for a custom finished look
- CNC mandrel bent from 1-1/2" Dia. x .095" wall heavy tube
- Bolt-together, 2-piece handlebar takes up half the shelf space
- Made in the USA
- Does not replace existing lines and cables, but extends them.
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | Road Glide Police FLTRXP |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2021-2022 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Black