| Specification | Value |
|---|---|
| Controls Diameter | 1" |
| Finish | Chrome |
| Features | Internal Wiring / Accepts Heated Grips / Pre-Wired / Notched for Throttle-By-Wire |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Rise | 16" |
| Width | 35" |
| Base Color | Silver |
| Riding Style | Street |
| Color/Finish | Chrome |
| End Rise | 16" |
| Product Name | Handlebar |
| Pullback/Sweep | 8" |
| Type/Bend | Ape Hanger |
| Center Width | 10-1/4" |
| Clamping Diameter | 1-1/4" |
| Height | 16" |
| Material | Steel |
| Units | Kit |
- Wired for your handlebar controls, including a throttle-by-wire sensor installed
- Remove the bars from the box and plug them into your motorcycle
- No more need to fight internal wiring with our handlebars: you can install wiring in minutes
- Non welded top corner is machined from billet steel with a smooth internal wire cavity that won't damage the internal wiring
- CNC mandrel bent from 1-1/4" diameter x .120" wall heavy tube
- Bolt-together, 2-piece handlebar takes up half the shelf space
- Made in the USA
- Does not replace existing lines and cables, but extends them.
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2016 | Harley-Davidson | FLTR Road Glide |
| 2017-2020 | Harley-Davidson | FLTRX Road Glide |
| 2016-2020 | Harley-Davidson | FLTRXS Road Glide Special |
- Color:
- Silver