| Specification | Value |
|---|---|
| Finish | Chrome |
| Controls Diameter | 1" |
| Features | Pre-Wired / Internal Wiring / Notched for Throttle-By-Wire / Accepts Heated Grips |
| Clamping Diameter | 1" |
| Rise | 16" |
| Style | Batwing |
| Units | Kit |
| Material | Steel |
| Product Name | Handlebar |
| Handlebar Diameter | 1-1/4" |
| Width | 36" |
| Center Width | 15-1/2" |
| Height | 16" |
| Pullback/Sweep | 9" |
| Base Color | Silver |
| Color/Finish | Chrome |
| Type/Bend | Pointed |
| End Rise | 16" |
| Riding Style | Street |
- Bolt together, two-piece handlebar that takes up half the shelf space & easy to ship
- Bar comes with matching line/cable extensions
- Accepts OEM heated grips.
- Heated Grip Extension sold separately.
- Handlebar kit does not replace existing lines and cables, but extends them.
FITMENTS
| Year | Make | Model |
|---|---|---|
| 2024-2025 | Harley-Davidson | FLHX Street Glide |
| 2023-2025 | Harley-Davidson | FLHXSE CVO Street Glide |
| 2025 | Harley-Davidson | Street Glide EFI FLHX |
| 2025 | Harley-Davidson | FLHXU Street Glide Ultra |
- Supplier:
- Parts Unlimited
- Color:
- Silver